PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 2011/2012

 

Dla Mamy,  tej najdroższej, najpiękniejszej, jedynej…

- o uroczystych obchodach Dnia Matki w PSP w Olszance

Dzień  Matki  to najpiękniejsze, wyjątkowe  i najbardziej osobiste święto w roku. Słowo: matka, mama, mamusia, mateńka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, to ostoja i poczucie bezpieczeństwa, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Dzień Matki obchodzimy zawsze 26 maja, w okresie rozkwitania pierwszych kwiatów, zapewne dlatego, by je można było ofiaro­wać tej najważniejszej osobie w życiu każdego człowieka- Matce,  w podzięce za to, że dała nam skarb największy – życie i miłość. Słowo „mama" jest jednym z pierwszych słów, które wypowiada małe dziecko. To mama od początku życia dziecka pozostaje z nim w bliskiej więzi fizycznej, emocjonalnej i społecznej. Ona tworzy ciepłą atmosferę domową, wypełnia podstawowe obowiązki domowe, zaspokaja potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka, potrzebę bezpieczeństwa i miłości. To ona przytuli, pocieszy, poradzi, gdy znajdziemy się w kłopocie. Ona jedna, w szczęściu, w nieszczęściu, radości, smutku stać będzie przy nas, wszystko gotowa przebaczyć, zawsze jednakowo dobra dla nas, kochająca. O mamie, jako tej, która dała nam życie, wykarmiła, wytuliła, wychowała, myślimy zawsze z czułością, a już  szczególnie 26 maja w dniu jej święta. Dzień Matki to dzień szczególny, bliski każdemu. W tym dniu staramy  się oddać swojej mamie to, czym ona obdarza nas przez cały czas tj. miłość, dobro i ciepło.

W tym szczególnym dniu uczniowie klasy trzeciej SP w Olszance  słowem i piosenką  wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Trzecioklasiści pod czujnym okiem p. Doroty Woźniakowskiej zorganizowali   przepiękną akademię, na którą zaprosili swoje Mamy. Dla tak ważnych gości przygotowano szereg niespodzianek w tym dniu. Najpierw  wszystkich zebranych  na sali gimnastycznej przywitała bardzo ciepło  Paulinka Sytnik. Potem przedstawiono humorystyczna scenkę o niesfornym i roztargnionym  Michałku ( w tej roli Michał Zagrobelny), który zapomniał o Dniu Matki. Na szczęście mógł liczyć na pomoc i dobrą radę swoich koleżanek:  Alicji Dubiny, Angeliki Stańczyk, Wiktorii Klakurki, Zosi Traki. Później   przyszedł czas na recytacje pięknych wierszy o Mamie i dla Mam, w roli recytatorów wystąpili: Patrycja Piecowa, Denis Procajło, Patryk Bryś, Piotr Romanowski, Wojtek Woźniak, Jakub Oleksy, Marta Bandura, Jola Markowska.  Wszyscy występujący bardzo się starali, aby to „zadanie” wykonać najpiękniej. W niejednym oku Mam pojawiła się łza wzruszenia. Akademię wzbogaciły swoim ślicznym głosem Kaja Gall, Patrycja Piecowa, Marta Bandura, Wiktoria Klakurka i Angelika Stańczyk wykonując wiele  wesołych i ciepłych piosenek. Śpiew wprowadził wszystkich w niezwykle wesoły  nastrój i klimat. Wszystkim zebranym   bardzo podobał się występ dzieci, o czym świadczyły głośne brawa i uśmiechy na twarzy oglądających.  Ale to nie był jeszcze  koniec niespodzianek i atrakcji, jakie dzieci przygotowały w tym dniu.  Po śpiewie i recytacji utworów poetyckich i inscenizacji przyszedł w końcu czas na wręczenie wszystkim Mamom wspaniałych  bukiecików majowych kwiatów i życzeń.

Na zakończenie akademii  wystąpiła pani vicedyrektor PZSP -  Violetta Świder, która podziękowała wszystkim występującym za wspaniałą akademię, zaproszonym gościom za tak liczne przybycie. Raz jeszcze podkreśliła niezwykłą rolę matki w życiu każdego dziecka oraz złożyła życzenia wszystkim mamom w dniu ich święta. Następnie klasa trzecia SP zaprosiła swoich ważnych gości na słodki poczęstunek, który sama przygotowała.

album

W  szkole w Olszance z okazji  tak ważnego dnia, jaki jest  właśnie Dzień Matki zorganizowano już po raz trzeci  konkurs literacki dla uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej. Polegał on na napisaniu pracy w dowolnej formie na temat „DLA MAMY I O MAMIE” Powstało bardzo wiele pięknych wierszy, opowiadań i listów. Łącznie napisano 21 prac. Po burzliwych i obradach jury  wybrano te najlepsze, najciekawsze i najsłodsze dzieła. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Magdalena Zalewska, Angelika Obacz, Martyna Stańczyk, Piotr Zalewski, Kinga Jastrzębska, Sara Kowalska. Oto fragmenty niektóre z wyróżnionych prac:

„(…) Moja mama jest wyjątkowa, bo posiada w sobie to coś. Jest najukochańszą mamą na świecie, ma wiele zalet i nie ma w niej żadnych minusów.  Nigdy, nawet za największe i najcenniejsze skarby tego świata, nie zamieniłbym jej na nikogo innego. Jest najlepszą mamą na świecie, bo mnie rozumie, pamięta o mnie i także bardzo o mnie dba. Gdy mam jakiś problem, mogę się do niej zwrócić i wiem, że  zawsze mnie wysłucha, doradzi,  pomoże. Nie znam drugiego człowieka tak dobrego i wyrozumiałego jak ona.

Gdybym miał czarodziejską moc, wyczarowałbym mamie wszystko to, co  tylko by zechciała i uszczęśliwiłbym ją  raz na zawsze. Nie musiałaby tak wcześnie wstawać, martwić się o nas  i zajmować się wszystkim. Miałaby w końcu czas dla siebie, mogłaby  robić to, na co miałaby tylko ochotę.

Chciałbym mojej mamie wyjaśnić, że czasami, gdy robię coś źle, to  nie zawsze robię to celowo i świadomie. Najgorsze w tym wszystkim jednak jest to, że dopiero po wszystkim uświadamiam sobie, że popełniłem błąd. Nie wszystko jednak da się tak szybko naprawić, jakby się wydawało. Przeprosić chcę ją także za to, że czasem się na nią obrażam z byle powodu. Wiem,  że może jej to sprawić przykrość, a dopiero później dochodzi do mnie,  jakie tak naprawdę jest to bezmyślne. Nie zawsze zdaję sobie sprawę z tego, iż moje zachowanie może ranić.

Chcę jej podziękować za wszystko co dla mnie zrobiła i za to jaka jest. Kiedyś chciałbym wynagrodzić jej trud i poświęcenie i podziękować za wszystko, co dla mnie zrobiła. Myślę, że najlepszym prezentem jest po prostu słowo- KOCHAM CIĘ  MAMO!!!”

Piotr Zalewski- uczeń klasy piątej

 

„Po to jest mama, by mi bajki czytała

na kolana wzięła i poopowiadała.

O tym jak kiedyś było, kiedy

 mnie na świecie jeszcze nie było.

 

Za opowiadanie narysuje mamie serduszko,

dam bukiecik i powiem cichutko :

,,BO TO DLA CIEBIE MAMO, BY CIĘ ZAWSZE KOCHANO''

Kiedy zobaczę uśmiech na ustach mamy,

w moim serduszko grają trąby, biją tarabany(…)

Magdalena Zalewska- uczennica klasy piątej

 

„Moja mama

Jak to mama

Jest cudowna i kochana.

 

Jest pracowita

Wszystkim pomaga

A gdy mam problem

To przydatna jest jej dobra rada.

 

Zajmuje się domem

Również moim rodzeństwem

Sprząta, gotuje i pierze

A na dodatek nic za to nie chce.

(…)

Moim zdaniem odbicie jej

Na najpiękniejszym powinno być kwiecie,

Bardzo ją kocham, a ona mnie

 I jest najlepszą mamą na świecie.

Dziękuję Ci Mamo, za to, ze jesteś !”

 

Martyna Stańczyk – uczennica klasy szóstej

 

„Za Twą miłość z Twego serca

Za trud i wychowywanie me

Dziś w Dniu Matki przyjmij proszę te życzenia skromne me

Życzę Tobie mamo szczerze

Życzę zdrowia i radości

Życzę Ci, by z Twego serca płynął zawsze dar miłości…(…)

Angelika Obacz- uczennica klasy czwartej

I w ten oto  szczególny sposób uczniowie PZSP w Olszance okazali swoim Mamom wdzięczność i szacunek za trud wychowania,  opiekę i poświęcenie, ale przede wszystkim za to, że dała im  największy skarb, jakim jest życie.

 

Zdjęcia i tekst opracowała Joanna Sowierszenko

 

 

 2010/2011

 

Dnia 26 maja uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły zaprosili swoje ukochane mamy na przedstawienie. Trzecioklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wręczali mamom własnoręcznie wykonane laurki. Na twarzach przybyłych mam widać było ogromne wzruszenie. Po przedstawieniu pani dyrektor wręczyła dyplomy uznania uczestnikom konkursu literackiego ph. "Dlaczego moja mama zasługuje na miano najlepszej, najdroższej i najukochańszej mamy na świecie?", którego organizatorem w naszej szkole była pani Joanna Sowierszenko.

 

klasa 4 klasa 5 klasa 6
1 miejsce - Kinga Jastrzębska 1 miejsce - Martyna Stańczyk 1 miejsce - Aneta Markowska
2 miejsce - Kamila Kadłubowska
                     Daria Urban
2 miejsce - Bartosz Romanowski 2 miejsce - Emilia Traka
                     Dawid Mkrtczian
3 miejsce - Piotr Zalewski 3 miejsce - Magdalena Obacz 3 miejsce - Szymon Korczyński

 

Laureaci pierwszych miejsc konkursu: Kinga Jastrzębska, Martyna Stańczyk oraz Piotr Zalewski, przeczytali swoje prace na forum. Wszyscy byli zachwyceni pięknymi opisami.

 

autor tekstu: Wioletta Perkowska

 

album fotografii

autor zdjęć: W. Perkowska

 

2010/2011 

 

Mutter-niemiecki, Maman-francuski, mamá-hiszpanski, Mamma-włoski , м'ама-rosyjski, ima(אמא)-hebrajski, mother- angielski. Kraj i szerokość geograficzna nie mają znaczenia. To słowo występuje w każdym języku.

 W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Od 87 lat ten majowy dzień jest jednym z piękniejszych w roku. Tego dnia wszystkie portale informacyjne, serwisy wiadomości, kwiaciarnie przypominają o niezwykłych solenizantkach-mamach, mamusiach, mateczkach.

26 maja 2010r. uczniowie PSP w Olszance zaprosili do szkoły swoje mamy. Trzecioklasiści pod kierunkiem pani A. Kaśków przygotowali inscenizację. Goście z odległej galaktyki przybyli na Ziemię, aby skonfrontować z rzeczywistością  swoje wyobrażenia o naszej planecie. „Instytucja” mamy wydawała im się zamierzchłym przeżytkiem, jednak dzieci szybko wyprowadziły ich z błędu, wychwalając pod niebiosa zalety rodzicielek.

Zaprezentowane wiersze i piosenki sprawiły, że niejedna z pań dyskretnie wycierała oczy. Wszystkie z przyjemnością obejrzały taneczny pokaz , serdecznie pośmiały się ze skeczów. Na koniec otrzymały okolicznościowe laurki. Przez chwilę jeszcze mogły zrelaksować się przy słodkim poczęstunku.

Ciepłego słowa, uśmiechu i przytulenia- tego życzyła p. wicedyrektor wszystkim mamom nie tylko w dniu ich święta.

FOTKI

 

Rok szkolny 2008/2009

 

27 maja 2009 roku w Szkole Podstawowej w Olszance odbyła się uroczystość z okazji ,,Dnia Matki’’. Nasze kochane mamusie zajęły swoje miejsce, przygotowane przez naszych uczniów w sali gimnastycznej. Wszystkie Mamy powitała przewodnicząca naszej szkoły. Program przygotowała klasa III pod kierunkiem pani Doroty Woźniakowskiej. Na program artystyczny składały się piękne wiersze, wzruszające piosenki oraz tańce z różnych stron świata. W oczach mam było widać łzy wzruszenia. Po występie wręczyliśmy laurki - słoneczka z pięknymi życzeniami. Po występach, Pani Dyrektor składając życzenia wszystkim mamom, zaprosiła na słodki poczęstunek.

                                                                                  Maciej Kuliński kl.III

fotki

Dzień Matki

2008 r.

 

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

 

Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja).

W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki.

 

źródło: http://www.dzien-matki.waw.pl

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.